Vítejte na domovských stránkách radioklubu
OK2KOS
v Ostravě-Porubě
Aurora
  Es
Status
Solar X-rays
Geomagnetic field

English version


RUBRIKY:

Kdo jsme ?
Historie klubu
Současnost klubu
Členové
Fotogalerie
Naše QTH
Naše zařízení

Historie amatérského radia na Ostravsku

OK0AD
OK0DOV
OK0NOS
OK5K
OK0SIX

Bazar

Archiv
2008
2009
2010
2011
2012
2013
2014
2015
2016
2017
2018
2019
2020


Kniha hostů

Callbook OK
Callbook OM
OM callbook OM2ADP


SEČ

 

Předpověď počasí pro Ostravsko na příští dny:
Meteo radar

Návštěvy od 14.12.2006 :free counters

**NEWS** 


I když to není naším úmyslem, vypadá v poslední době náš web jako jedno velké smuteční oznámení.
Tentokrát přinášíme smutnou zprávu, že

Ivan Komínek OK2BVA z Oder je silent key

Ivan byl zřejmě posledním z kdysi velmi známého radioklubu OK2KOD v Odrách. Měli vybudované vysílací středisko na Pohoři u fotbalového hřiště. Pravidelně se účastnili KV závodů, kde mívali značné úspěchy.
Ivan byl častým návštěvníkem našeho radioklubu většinou při Polních dnech, který už léta jezdíme z Veselského kopce u obce Veselí nad Odrami. Vždy přijel na svém mopedu a rád povykládal s amatéry a zavzpomínal na staré časy. Vždy také poctivě rozdával body stanicím v závodech na 2metrech i na 70cm.
Budiž mu země lehká.


Na fotografii z roku 2007 je zcela vpravo. Tehdy nás navštívil také Jirka OK2RZ.

 CQ 160m CW Contest 2021


Petr OK2WA píše:

Náš kolektiv není moc velký a ještě když jde o počet telegrafistů, vždy se ještě zmenší. A tak jsme jen ve dvou zasedli k pro nás netradičním, tedy klubově, sto šedesáti metrům a pokusili se vybojovat nějaký pěkný výsledek skoro na středních vlnách. Abychom vůbec něco odjeli, museli jsme absolvovat vysílání po jednom, z pátku na sobotu já, Petr OK2WA, a ze soboty na neděli Ivan OK2BMU. Nedělní večerní dorážku jsme pro zaneprázdnění vynechali. Ivan donesl své osvědčené zařízení Kenwood TS 480, doplněný o home made 400W PA s krásným zvukem trafa při zaklíčování. Antény jsou konstrukce OK2BMU a doslova obkličují věžák. Konfigurovány jsou do dvou vzájemně kolmých přepínatelných dipólů a tak dovolují i směrovat. Samozřejmě sbírají nejen užitečné signály ale také rušení s celého okolí a tak S-metr ukazuje stále minimálně S5. Je jasné, že to na výhru nebylo, ale výsledek 675 QSO a 192 tisíc bodů ve dvou nocích a dvou lidech nepokládáme za špatný. Oba jsme si pěkně užili svižného CW provozu a krásného setkání s jinými HAMy na pásmu. Škoda, že podmínky šíření nepřály více, spojení přes oceán bylo na náš vkus dost málo.

Druhý aktér Ivan OK2BMU dodává:

Po dvou letech opakovaný pokus oživit KV provoz z klubu právě ve 160m kontestu nebyl náhodný. Dvě drátové antény, které máme jsou 40m dlouhé šikmé zářiče v poměrně značné výšce (nahoře asi 50m nad terénem). Jedna  je na západní straně  budovy, druhá na východní.  Východní anténa více šumí (vidí na SV vysílač Svinov). Jsme ovšem ve městě a tak úroveň šumu je značná a často znemožňuje nebo omezuje poslech. Zatím nemáme žádnou RX anténu.
I v takových podmínkách se podařilo několik DX spojení.
Většinou šlo o blízké DX-y jako Kazachstán, Asijské Rusko, Kuvajt, Tunisko nebo Kanárské ostrovy. Přes Atlantik jen 1x VE a 4x W vesměs na východním pobřeží. Nepovedlo se spojení s JH4UYB. Víc jsme vlastně ani neslyšeli. Zbytek byly dlouhé série evropských stanic. Výsledek to nebude světoborný. Kategorie Multi OP neumožňuje účast v "low power" a málo výkonu, absence RX antén a městské QTH nás víceméně předem odsuzuje k umístění někde vzadu. Nicméně dobře jsme si zavysílali a po nějaké době zase přinesli starobylou značku OK2KOS do éteru.

 

Co nás čeká v příštím období ?

Proběhne výroční členská schůze - letos netradičním způsobem jako kombinace osobní účasti a videokonference. Tam si popovídáme co se nám v loňském roce podařilo a co budeme dělat letos.

Zatím víme, že i nadále pracují různé udělátka co máme v klubu - 2 převaděče, jeden APRS digi, maják na 50 MHz.
Nově se podařilo připojit do sítě paketový nód OK0NOS, kde byl zprovozněn i DX cluster OK0DXU.

Chceme se zúčastnit nějakých závodů. Nejen pod klubovými značkami, ale i pod soukromými. Petr OK2WA se dlouhodobě zabývá závodem CUC, Jirka OK2PMR se zapojuje do soutěží jako FM pohár nyní v QRP kategorii a Ivan OK2BMU jezdí Provozní aktiv na 70cm. Zatím se nám nedaří přitáhnout k provozu další členy, ale snad se to zlepší.

Jestli i za rok 2020 vyhlásí OK2KKW výsledky MČR v práci na VKV, tak jsme zřejmě obhájili vítězství v kategorii MULTI 70cm LP.