Technika


Moje současné vybavení :

KV pásma:


Použité zařízení: transceiver Icom IC 735.
Tento TRX je docela už zastaralá záležitost. Po doplnění CW filtrem Inrad 250 Hz jsem s ním ale spokojen.



V září 2007 jsem si pořídil k transceiveru home made PA s GU74b (cca 500-700W). Zatím jsem jej ještě moc neprohnal.
Naprostou většinu spojení co jsem udělal jsem měl s mnohem menšími výkony.

Antény
Pro 160m používám cosi jako LW. Původně to byl čtvrtvlnný sloper natažený mezi stožárem společné TV antény na 5 patrovém paneláku a lampou pouličního osvětlení. Poté co mi místní nenechavci několikrát anténu strhli, umístil jsem konec co byl původně na lampě na stejný stožár (společné antény) na protějším domě. Anténa byla napájena docela zvláštním způsobem: V době postavení antény jsem živý konec RG58 (jiný kabel jsem zrovna neměl) zapojil na zářič na stožáru společné antény (asi 22m vysoko) a opletení jsem uzemnil na uzemňovací soustavu domu. Anténu jsem dostříhal do rezonance. Sloper byl původně nasměrován do dvora mezi obytné domy. Pamatuju si jenom, že na něj chodily výborně stanice z UA9. 
Po přemístění druhého konce antény na protější dům nastal ale problém. Rezonance antény se docela dramaticky posunula směrem dolů (na cca 1650 kHz). Protože anténa příliš zkracovat nešla, musel jsem ji dolaďovat transmatchem, což předtím nutné nebylo (šikmá měla PSV = 1 a šířka pásma byla větší než 70 kHz pro rozumné PSV). V současné době je tato anténa mimo provoz. Vodič se uvnitř izolace pod tíhou mokrého sněhu pravděpodobně přerušil, anténa nejde doladit a zářič se musí vyměnit. Problémem je přístup na ten protější dům.
Na tuto anténu jsem na TOPu udělal se 100W výkonu všechny světadíly s výjimkou VK/OC a přes 100 zemí DXCC.

NEW:
20.ledna 2008 jsem natáhl znovu sloper cca 38m dlouhý ve směru přibližně na JV. Oprava mé LW antény z důvodu problematického vstupu na střechu sousedního domu zatím nevedla ke kýženému cíli. Zvolil jsem toto doufám prozatímní řešení. Anténu jsem hned druhý den "pokřtil" spojením s JA7NI se 100W out. Během CQ 160m CW contestu jsem jenom strávil u rádia jen několik hodin kolem východu slunce a udělal jsem jen 4 QSO do W a VE. Byli ale slyšet prachbídně. Výška antény hold dělá svoje. I to dovolávání se snad zlepší po dokončení úprav v PÍ článku PA.  
Pár spojení se podařilo i během RSGB 160m contestu, ale to je takříkajíc "nadostřel". Tedy žádné DX-y.

Na ostatní pásma jsem celou řadu let používal windom anténu FD4 i s přídavnými dvěmi rameny pro WARC a 21MHz. Napájení bylo modifikované proti originálu a to tak, že anténa byla napájena nejdříve TV dvojlinkou a později žebříčkem po celé délce až do shacku. Tam byl jednoduchý symetrizátor a transmatch, kterým jsem anténu dotahoval na jednotlivých pásmech. Anténa pracovala přijatelně (výška asi 18-19m). Kvůli stavebním pracem na domě (výměna oken a zateplení domu) jsem ji ale musel sundat.
Nicméně jsem na Silvestra 2007 natáhl na její původní místo alespoň dipól pro 80m. Je napájen kabelem Aircell 7 a symetrizace je dost odbytá (jen 2 ks nacvakávacích feritů u antény). Je střižen do CW pásma a zatím se na něj povedly spojení do JA,W,TF,UA0 apod.

Na vyšší pásma mi leží ve sklepě několik let vertikál pro 80-10m (mimo WARC). Asi jej na jaře zkusím zprovoznit. Zatím jen nevím jak budu na střeše řešit protiváhy.

VKV pásma:
Z domácího QTH jsem QRV na 144 a 432 MHz.

Použité zařízení: Kenwood TM255E, TM455E a stařičký Icom IC202.
Taky mám ještě home made TRX pro 144 MHz z 80.let s výkonem asi 5W pro všechny druhy provozu a nějakou přenosnou ručku.
Na 2m můžu výkon zvednout na necelých 200W a na 70cm na cca 120W výkonu.

Antény jsou na trubkovém otočném stožáru poháněném home made rotátorem. Stožár 6 m dlouhý je umístěn na střeše výtahové strojovny na střeše bytového domu a výška horní antény (70cm) je cca 9m nad střechou a cca 28m nad okolním terénem. Antény jsou napájeny v úseku od antény po rotátor kabelem RG213-FOAM a dále pak do bytu kabely Aircom. Délka kebelu k 70cm anténě je asi 35m a k 2m anténě asi o 3m kratší. Nic moc.

Anténa pro 432 MHz je 21el. Tonna (délka cca 5m). Pro 144 MHz 13 el.DL6WU (délka cca 7m) z dílny firmy Zach. Posledně jmenovaná anténa v původním provedení byla řešena velmi nevhodně pro použití ve stálém QTH bičovaném větry a deštěm. Teprve řádné výztuže a podpěry změnily kroutící se a na stožár namotávající se "cosi" na anténu. Vřele nedoporučuji původní provedení.




Naposledy editováno 11.ledna 2008

OK2BMU
Členové Na hlavní stranu